2017 Softball Team

2017 Softball Roster

No.
Name
Year
Position
Hometown
High School
1 Chloe Sullivan Fr. SS/C Port Byron, Ill. Riverdale
2 Lexi Strange Fr. OF Emden, Ill. Hartsburg-Emden
3 Chelsea Lesniewski So. P/1B Fulton, Ill. Fulton
6 Adre Vetter Fr. SS/C Emden, Ill. Hartsburg-Emden
7 Katelyn Weeks Fr. P Seaton, Ill. Mercer County
8 Helena Wyant Fr. OF Toulon, Ill. Stark County
10 Alexis Kegley So. OF Cuba, Ill. Cuba
11 Trinity Martin So. OF/C Marengo, Ill. Marengo
12 Emily Ziegler So. Util. Mahomet, Ill. Mahomet-Seymour
13 Alissa Lee Fr. Util. Kirkwood, Ill. United
15 Cierra Garza Fr. IF Galesburg, Ill. Galesburg
17 Abbey French So. 1B Alexis, Ill. United
18 Zoe Wetherell So. 1B Washington, Ill. Washington
20 Jordan Guedet So. 2B Washington, Ill. Washington
23 Ashley Anglin So. OF Seymour, Ill. Mahomet-Seymour
24 Emma Derry Fr. IF Bushnell, Ill. Southeastern
30 Grace Ferguson Fr. IF Monmouth, Ill. Monmouth-Roseville
32 Sam Mayberry Fr. OF Pekin, Ill. Pekin
33 Kelsie French So. P Camanche, Iowa Camanche
42 Becca Tharp Fr. P Galesburg, Ill. Galesburg

 

Head Coach: Todd Winkler
Assistant Coach: Katie King

 

2017 Softball Schedule

Overall record: 7-35
Arrowhead Conference: 4-10
DATE
TIME
OPPONENT
PLACE
RESULT
Feb. 19 10 a.m. #4 Kirkwood (Iowa) Davenport, Iowa L, 25-0 (5)
2 p.m. Southeastern (Iowa) L, 10-2 (5)
March 9-19 Spring Break Trip Pensacola, Fla.
March 11 1 p.m. Lurleen B. Wallace (Ala.) Andalusia, Ala. L, 9-3
L, 4-2
March 12 Noon Jefferson Davis (Ala.) Brewton, Ala. L, 2-1
L, 13-2 (5)
March 22 3 p.m. Lincoln Lincoln L, 25-3 (4)
L, 9-3
March 24 3 p.m. St. Ambrose JV Davenport, Iowa L, 7-5
L, 9-1
April 1 Noon Black Hawk* Moline L, 4-2
L, 10-6
April 2 Noon Monmouth JV HOME W, 13-4
W, 14-13
April 6 3 p.m. Spoon River Peoria (Louisville Slugger Complex) L, 18-5 (5)
L, 11-0 (5)
April 7 2 p.m. Illinois Valley* Oglesby L, 13-5
L, 5-3
April 8 Highland East/West Tournament Freeport
10 a.m. Morton L, 8-7
12:30 p.m. DuPage L, 5-2
April 9 3 p.m. Highland* Freeport L, 9-6
W, 9-8
April 10 3 p.m. John Wood HOME L, 12-1 (5)
L, 16-6 (5)
April 12 3 p.m. Kishwaukee* HOME L, 10-3
W, 6-4
April 14 2:30 p.m. Madison (Wis.) Madison, Wis. L, 14-1 (5)
L, 9-4
April 15 Noon Joliet HOME W, 13-12
L, 8-5
April 19 3 p.m. Lincoln HOME L, 11-2
L, 4-2
April 20 3 p.m. Illinois Valley* HOME L, 7-5 (11)
L, 7-3
April 21 3 p.m. Waubonsee HOME L, 15-3 (5)
L, 14-3 (5)
April 23 Noon Sauk Valley* Dixon L, 11-6
W, 5-3 (8)
April 25 3 p.m. Kishwaukee* Malta L, 3-2
L, 4-3
May 2-6 Region IV Tournament
May 2 Quarterfinals - Highland Freeport L, 7-1
L, 10-8

 

*Arrowhead Conference