2018 Softball Team

2018 Softball Roster

No.
Name
Pos.
Yr.
Hometown
High School
1 Chloe Sullivan SS/C So. Port Byron, Ill. Riverdale
2 Lexi Strange OF So. Emden, Ill. Hartsburg-Emden
3 Sarah Lindsay P/INF Fr. Athens, Ill. Athens
6 Madison Benge P/3B Fr. Stronghurst, Ill. West Central
7 Adre Vetter SS/C So. Emden, Ill. Hartsburg-Emden
8 Helena Wyant OF So. Toulon, Ill. Stark County
10 Katie Droste SS Fr. Biggsville, Ill. West Central
11 Shay Anderson OF Fr. Stronghurst, Ill. West Central
13 Madison Stewart P/INF Fr. Williamsfield, Ill. Williamsfield
17 Lizzie Malcolm INF Fr. Milan, Ill. Alleman
18 Abigail Stranger OF Fr. Abingdon, Ill. Abingdon-Avon
20 Haley Stevenson INF/OF Fr. Galesburg, Ill. Galesburg 
24 Kylie Stineman P/3B Fr. New Boston, Ill. Mercer County
30 Grace Ferguson IF So. Monmouth, Ill. Monmouth-Roseville
32 Sam Mayberry OF So. Pekin, Ill. Pekin
33 Whitney Wynkoop P/INF Fr. Fulton, Ill. Fulton
42 Jada Fletcher 3B Fr. Oquawka, Ill. West Central

Head coach: Todd Winkler
Assistant coach: Katie King

 

2018 Softball Schedule

Overall: 18-33
Arrowhead Conference: 11-9

Date
Time
Opponent
Location
Result
March 9-18 Spring Break trip
Friday, March 9     1 p.m. Coastal Alabama-East Brewton, Ala. L, 10-2
L, 7-5
Saturday, March 10   Noon Coastal Alabama-South Bay Minette, Ala. L, 6-5
L, 8-0
Monday, March 12 5 p.m. Gulf Coast State (Fla.) Panama City, Fla. L, 11-2
L, 6-1
Wednesday, March 21 2 p.m. Danville Area Danville W, 10-0
L, 11-3
Thursday, March 22 3 p.m. Spoon River HOME L, 9-4
L, 10-3
Friday, March 23  2 p.m. St. Ambrose JV HOME L, 4-2
L, 8-1
Wednesday, March 28 3 p.m. Rock Valley Rockford L, 8-0
L, 13-1
Thursday, March 29 3 p.m. Kishwaukee* Malta L, 6-5
W, 13-4
Friday, March 30 3 p.m. Sauk Valley* Dixon L, 1-0
W, 4-2
Saturday, March 31 Noon Illinois Valley* HOME W, 5-4
W, 7-4
Monday, April 2 4 p.m. Augustana JV Rock Island L, 6-5
L, 8-0
Thursday, April 5 3 p.m. Highland* HOME L, 7-6
L, 14-5
Saturday, April 7 Noon Joliet Joliet L, 7-4
L, 12-2
Sunday, April 8 Noon Waubonsee Sugar Grove W, 4-2
W, 15-4
Wednesday, April 11 3 p.m. Monmouth JV Monmouth L, 5-4
W, 10-4
Thursday, April 12 3 p.m. Kishwaukee* HOME W, 10-4
W, 8-4
Thursday, April 19 3 p.m. Black Hawk* Moline W, 7-3
W, 15-9
Friday, April 20 3 p.m. Black Hawk* HOME W, 10-3
W, 8-0
Sunday, April 22 Noon Madison (Wis.) HOME L, 12-2
L, 4-2
Monday, April 23 1 p.m. Bryant & Stratton (Wis.) Milwaukee, Wis. L, 5-4
W, 12-4
Tuesday, April 24 3 p.m. Highland* Freeport L, 4-0
L, 2-1
Wednesday, April 25 3 p.m. Illinois Valley* Oglesby W, 6-2
L, 2-0
Friday, April 27 3 p.m. Sauk Valley* HOME L, 2-0
L, 4-2
May 2-6 Region IV Tournament
Wednesday, May 2 1 p.m. Illinois Valley - Quarterfinals HOME W, 6-0
L, 7-5
W, 7-0
Saturday, May 5 Semifinals Freeport (Read Park)
#9 Madison (Wis.) L, 7-2
Highland L, 2-1