2019-20 Men's Basketball
No. |
Name |
Height |
Pos. |
Year |
Hometown |
High School |
3 | Jean Luc Wilson | 6-2 | G | Fr. | East Moline, Ill. | United Township |
4 | Brock Bower-Preece | 5-11 | G | Fr. | Mapleton, Ill. | Illini Bluffs |
5 | James Jones | 6-4 | F | So. | Springfield, Ill. | Lanphier |
11 | Elias Akale | 6-5 | F | So. | Ashdod, Israel | Mekif Tet |
12 | Cody Baer | 6-10 | F | Fr. | Dunlap, Ill. | Dunlap |
15 | Brice Margenthaler | 6-6 | F | So. | Cape Girardeau, Mo. | Central |
20 | Vaughn Toyne | 6-5 | F | Fr. | Petersburg, Ill. | PORTA |
21 | Noah Young | 6-4 | F | So. | Colfax, Ill. | Ridgeview |
23 | Scott Gowan | 6-3 | G | So. | Rockford, Ill. | Rockford East |
24 | Cameron Jacobson | 5-11 | G | Fr. | Elmwood, Ill. | Elmwood |
33 | Lane Ippensen | 6-5 | F | Fr. | LaPrairie, Ill. | Camp Point Central |
50 | Carter Fayhee | 6-5 | G | So. | Macomb, Ill. | Macomb |
Head coach: Ryan Twaddle
Assistant coach: Brock Streitmatter
2019-20 Men's Basketball Schedule
Overall record: 23-10
Arrowhead Conference: 5-5
Date |
Time |
Opponent |
Location |
Result |
Friday, Oct. 11 | 5:30 p.m. | Southeastern (scrimmage) | W. Burlington, Iowa | |
Saturday, Oct. 12 | TBD | Elgin Jamboree (scrimmage) | Elgin | |
Saturday, Oct. 19 | TBD | St. Ambrose Jamboree (scrimmage) | Davenport, Iowa | |
Sunday, Oct. 20 | TBD | Rock Valley Jamboree (scrimmage) | Rockford | |
Tuesday, Nov. 5 | 5 p.m. | Moraine Valley | Palos Hills | W, 88-73 |
Saturday, Nov. 9 | Noon | Oakton | HOME | W, 83-54 |
Monday, Nov. 11 | 7:30 p.m. | St. Ambrose JV | HOME | W, 94-52 |
Wednesday, Nov. 13 | 7:30 p.m. | Monmouth JV | Monmouth | W, 65-41 |
Saturday, Nov. 16 | 3 p.m. | Madison | HOME | W, 80-60 |
Monday, Nov. 18 | 7:30 p.m. | Illinois College JV | Jacksonville | W, 77-71 |
Saturday, Nov. 23 | 3 p.m. | #6 Milwaukee Area Technical | Milwaukee | L, 80-68 |
Tuesday, Nov. 26 | 7:30 p.m. | Illinois College JV | HOME | W, 86-62 |
Saturday, Nov. 30 | 3 p.m. | Rock Valley | HOME | W, 79-58 |
Monday, Dec. 2 | 7:30 p.m. | Monmouth JV | HOME | W, 79-59 |
Tuesday, Dec. 3 | 7:30 p.m. | Eureka JV | Eureka | W, 84-59 |
Dec. 6-7 | Elgin Classic | Elgin | ||
Friday, Dec. 6 | 5 p.m. | Kalamazoo Valley | L, 81-78 | |
Wednesday, Dec. 11 | 7:30 p.m. | Lincoln Land | HOME | W, 79-61 |
Friday, Dec. 13 | 7 p.m. | St. Ambrose JV | Davenport, Iowa | W, 89-46 |
Tuesday, Dec. 17 | 3 p.m. | McHenry County | HOME | W, 91-82 |
Friday, Dec. 20 | 7:30 p.m. | Bryant & Stratton | Wauwatosa, Wis. | L, 81-71 |
Friday, Jan. 3 | 2 p.m. | South Suburban | South Holland | L, 78-55 |
Monday, Jan. 6 | 7:30 p.m. | Eureka JV | HOME | W, 84-49 |
Thursday, Jan. 9 | 7:30 p.m. | Highland* | HOME | L, 96-86 |
Tuesday, Jan. 14 | 7:30 p.m. | Sauk Valley* | Dixon | L, 80-73 |
Thursday, Jan. 16 | 7:30 p.m. | Kishwaukee* | HOME | W, 88-63 |
Tuesday, Jan. 21 | 7:30 p.m. | Illinois Valley* | Oglesby | W, 91-75 (2OT) |
Thursday, Jan. 23 | 7:30 p.m. | Black Hawk* | HOME | W, 75-66 |
Wednesday, Jan. 29 | 5:30 p.m. | Knox JV | HOME | W, 92-72 |
Friday, Jan. 31 | 7:30 p.m. | St. Ambrose JV | HOME | W, 83-69 |
Tuesday, Feb. 4 | 7 p.m. | Highland* | Freeport | L, 75-49 |
Thursday, Feb. 6 | 7:30 p.m. | Sauk Valley* | HOME | W, 75-65 |
Tuesday, Feb. 11 | 7:30 p.m. | Kishwaukee* | Malta | W, 89-49 |
Thursday, Feb. 13 | 7:30 p.m. | Illinois Valley* | HOME | L, 72-69 |
Tuesday, Feb. 18 | 7 p.m. | Black Hawk* | Moline | L, 98-88 |
Feb. 27-March 7 | Region IV Tournament | |||
Thursday, Feb. 27 | 7 p.m. | Lake County (quarterfinals) | HOME | W, 86-73 |
Sunday, March 1 | 4 p.m. | #19 Moraine Valley (semifinals) | Oglesby | W, 83-69 |
Saturday, March 7 | 6 p.m. | #4 South Suburban (championship) | Palos Hills | L, 74-63 |
*Arrowhead Conference