2019-20 Women's Basketball
No. |
Name |
Ht. |
Pos. |
Yr. |
Hometown/High School |
3 | Daryan Bryant | Fr. | Gary, Ind./Thea Bowman Leadership | ||
5 | Cora Neal | So. | Monmouth, Ill./Monmouth-Roseville | ||
10 | Hailey Lovetinsky | So. | Overland Park, Kan./Spring Hill | ||
14 | Sophie Whitford | So. | Macomb, Ill./Macomb | ||
20 | Allison Westerdahl | Fr. | Peoria, Ill./Limestone | ||
22 | Destiny Allen | Fr. | Springfield, Ill./Lanphier | ||
25 | Kelsi Legge | Fr. | Galesburg, Ill./Galesburg | ||
30 | Faith Price | So. | Springfield, Ill./Lanphier | ||
35 | Shelby Glover | Fr. | Elmwood, Ill./Elmwood | ||
40 | Kennedy Jackson | So. | Peoria, Ill./Limestone | ||
42 | Annie McKim | Fr. | Yates City, Ill./Home-schooled | ||
54 | Alyssa Hopson | So. | Peoria, Ill./Limestone |
Head coach: Mike Bailey
Assistant coach: McKenna Weaver
Overall record: 13-16
Arrowhead Conference: 6-2
Date |
Time |
Opponent |
Location |
Result |
Wednesday, Oct. 30 | 5:30 p.m. | Monmouth (scrimmage) | HOME | |
Thursday, Nov. 7 | 5 p.m. | Elgin | Elgin | W, 47-37 |
Monday, Nov. 11 | 5:30 p.m. | Southeastern | HOME | L, 57-41 |
Thursday, Nov. 14 | 5:30 p.m. | Danville Area | HOME | L, 55-49 |
Saturday, Nov. 16 | 1 p.m. | Madison | HOME | L, 65-54 |
Tuesday, Nov. 19 | 5:30 p.m. | Augustana JV | HOME | W, 77-69 |
Saturday, Nov. 23 | 1 p.m. | Milwaukee Area Technical | Milwaukee, Wis. | W, 77-73 |
Monday, Nov. 25 | 7:30 p.m. | MacMurray JV | Jacksonville | W, 85-54 |
Tuesday, Dec. 3 | 6 p.m. | John Wood | HOME | L, 67-64 |
Saturday, Dec. 7 | 1 p.m. | Waubonsee | Sugar Grove | W, 66-42 |
Tuesday, Dec. 10 | 6 p.m. | Southeastern (Iowa) | Keokuk, Iowa | L, 71-49 |
Thursday, Dec. 12 | 5:30 p.m. | MacMurray JV | HOME | W, 65-51 |
Saturday, Dec. 14 | 1 p.m. | #12 Illinois Central | HOME | L, 76-51 |
Tuesday, Dec. 17 | 1 p.m. | #19 McHenry County | HOME | L, 60-51 |
Friday, Dec. 20 | 5:30 p.m. | #13 Bryant & Stratton | Wauwatosa, Wis. | L, 80-32 |
Dec. 28-30 | ICC Cougar Holiday Tourney | East Peoria | Bracket | |
Saturday, Dec. 28 | Noon | #1 Kirkwood | L, 63-42 | |
Sunday, Dec. 29 | 10 a.m. | Sinclair | L, 62-57 (OT) | |
Monday, Dec. 30 | 10 a.m. | Sauk Valley | W, 69-62 (3OT) | |
Saturday, Jan. 4 | 1 p.m. | Kankakee | Kankakee | L, 77-48 |
Tuesday, Jan. 14 | 5:30 p.m. | Sauk Valley* | Dixon | L, 52-47 |
Thursday, Jan. 16 | 5:30 p.m. | Kishwaukee* | HOME | W, 60-45 |
Tuesday, Jan. 21 | 5:30 p.m. | Illinois Valley* | Oglesby | W, 64-53 |
Thursday, Jan. 23 | 5:30 p.m. | Black Hawk* | HOME | W, 80-74 |
Saturday, Feb. 1 | 1 p.m. | Kankakee | HOME | L, 61-57 |
Thursday, Feb. 6 | 5:30 p.m. | Sauk Valley* | HOME | W, 69-56 |
Tuesday, Feb. 11 | 5:30 p.m. | Kishwaukee* | Malta | W, 76-71 (OT) |
Thursday, Feb. 13 | 5:30 p.m. | Illinois Valley* | HOME | W, 84-80 |
Saturday, Feb. 15 | 2:30 p.m. | Augustana JV | Rock Island | L, 62-54 |
Tuesday, Feb. 18 | 5 p.m. | Black Hawk* | Moline | L, 79-61 |
Feb. 26-March 7 | Region IV Tournament | |||
Thursday, Feb. 27 | 5 p.m. | Lake County (quarterfinals) | HOME | L, 59-57 |
*Arrowhead Conference